הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

דורבן בעקב

בעיות נפוצות
דורבן בעקב

על דורבן בעקב הרגל (Calcaneal Spur)

דורבן ברגל, ובשמו הרפואי Plantar Fasciitis, הוא למעשה מצב של דלקת ברקמה עבה בשם Plantar Fascia, או בעברית רקמת החיתולית הכפית. רקמה זו נמתחת בין העקב לבין האצבעות בכף הרגל כמעין מיתר, ותפקידה בין היתר הוא לספוג זעזועים בעת הליכה. על פי שירותי בריאות כללית, דורבן הוא הסיבה השכיחה ביותר לכאבים בכף הרגל. צויין גם כי “עומס יתר יכול להזיק לרקמות של הרצועה ולגרום לדלקת ולכאבים. דורבן הוא מצב דלקתי בחיבור של הרצועה לחלק הקדמי התחתון של עצם העקב.” כמו כן “ההערכה היא כי אחד מכל עשרה אנשים יסבול מדורבן פעם אחת לפחות במהלך חייו.” הוא נפוץ לרוב בקרב רצים.

דורבן בעקב גורם לכאב חד ודוקר בחלקו התחתון של העקב. במרבית המקרים הכאב מופיע עם הצעדים הראשונים בבוקר, ודועך במשך היום. תתכן גם החמרה בכאב לאחר עמידה ממושכת או לאחר קימה מישיבה. בקרב מתאמנים, הכאב לרוב מחמיר לאחר האימון ולא במהלכו.

כיצד מתפתח דורבן בעקב הרגל?

כפי שציינו קודם, בין תפקידיה של רקמת החיתולית הכפית הוא לספוג זעזועים בעת הליכה או פעילות גופנית. כאשר ישנו לחץ גדול מידי על הרקמה, נגרמים לה קרעים קטנים. הקרעים הללו יכולים, לאורך זמן, לגרות תגובה דלקתית באזור העקב. עם זאת, לעתים מופיעים כאבים בעקב בגלל דורבן גם ללא סיבה ברורה.

גורמי סיכון נוספים שעלולים להגביר את הסיכוי להופעת דורבן בעקב הרגל הם:

  • גיל: הגיל הממוצע להופעת דורבן בכף הרגל הוא בגילאי 40-60
  • עיסוק בתחומי ספורט מסוימים: עיסוק בסוגי פעילות גופנית הגורמים ללחץ על העקב, כמו למשל ריצות ארוכות, ריקוד בלט, כדורסל ועוד, יכולים להגביר את הסיכוי להופעת דורבן בעקב
  • מבנה כף הרגל: פלטפוס, קשת גבוהה בכף הרגל, או צעידה לא נכונה עלולים להגביר את הסיכון להופעת דורבן בעקב
  • השמנת יתר: משקל גוף עודף מוסיף ללחץ המופעל על העקב ועלול לגרום לכף רגל עם דורבן
  • עמידה ממושכת: אנשים העוסקים במקצועות המחייבים עמידה ממושכת, כגון הוראה או עבודה במפעל, נמצאים גם הם בסיכון להופעת דורבן בעקב הרגל

טיפול בדורבן בעקב

רוב המטופלים מחלימים מדורבן לאחר מספר חודשים של טיפול הכולל מנוחה, הנחת קרח על האזור ומתיחות. על מנת להקל על התסמינים הנגרמים מדורבן בעקב, ניתן להשתמש במשככי כאבים. בנוסף, חשוב לשמור על משקל גוף בריא, בכדי לא להפעיל לחץ נוסף על העקב. לעוסקים בפעילות ספורטיבית כדאי לבחור נעלי ספורט איכותיות, בעלות סולייה עבה ותמיכה תקינה בקשת כף הרגל. מומלץ שלא לנעול נעלי ספורט ישנות ושחוקות. ניתן להתנסות בספורט בעצימות נמוכה, כמו שחייה או רכיבה על אופניים – מה שיפחית את הלחץ על העקב.

בנוסף, כדאי להשתמש במדרסים בהתאמה אישית, אלו יעזרו לחלק את העומס המופעל על כף הרגל בצורה תקינה. מדובר במדרסים בעלי כרית באזור העקב העשויה מתרכובת PORON XRD בעלת כושר בלימת זעזועים הגבוהה פי 9 משאר החומרים בשוק המדרסים, הכרית תפחית את העומס באזור, תקל על הדורבן בעקב ותפתור את בעיית הדורבן.

ניתן להשיג סוגי מדרסים לספורטאים המותאמים לסוגי הספורט השונים: מדרסים לריצה, מדרסים לכדורסל, מדרסים לכדורגל, מדרסים לסקי, מדרסים לטניס, מדרסים לאופניים ועוד.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון

כאבי דורבן - Calcaneal Spur
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים