הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

הולפוס

בעיות נפוצות
הולפוס

מה זה הולפוס – קשת קמורה ( Pes Cavus)?

“קשת קמורה” או הולפוס בכף הרגל הוא מושג המתייחס למצב של חוסר איזון בין קבוצות השרירים השונות בכף הרגל. מצב זה יכול להוביל לכיפוף יתר של כף הרגל, כלומר עלייה של העצמות המרכזיות, ויצירת מעין “קשת” בגב כף הרגל, לצד חוסר יציבות של מפרקי הקרסול. במצב זה נשיאת משקל הגוף, שבאופן רגיל מתפזרת על כל כף הרגל, עוברת אל הכריות הקדמיות. התופעה מתפתחת לאורך החיים.

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

הערכת שכיחות התופעה בכלל האוכלוסייה עומדת על כ-10%, אך לא כל המקרים גורמים להפרעה בהליכה וכאב. קשת קמורה קיימת בקרב ילדים ומבוגרים כאחד.

ממה נגרם הולפוס בכף הרגל? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

במקרים רבים הקשת הקמורה היא ביטוי של בעיה נוירולוגית או נוירומוסקולרית, אך לעיתים היא מופיעה בצורתה הקלה במבוגרים או בילדים ללא מחלות רקע. במצב של קשת קמורה חשוב לבצע בירור לשלילת מצבים נוירולוגים כמו מחלת שרקו-מארי-טות’ או לחץ בעמוד השדרה. קשת קמורה יכולה גם להיות תוצר של טראומה לקרסול – כמו שבר או נקע חוזר.

מה התסמינים?

ייתכנו מצבים בהם תיראה קשת קמורה שנים רבות לפני הופעת התסמינים, וייתכנו מצבים ללא תסמינים זולת הקשת הקמורה. קושי במציאת נעליים מתאימות הינו תסמין נפוץ. תסמינים נוספים עשויים לכלול כאבים (בעיקר בקדמת ברגל ובצידה החיצוני), חוסר יציבות בהליכה, יבלות בכריות כף הרגל ונטייה לנקעים חוזרים בקרסוליים. הקשת הקמורה יכולה להוביל גם לפלנטאר פצאיטיס (דורבן) – כאב בכף הרגל בעת הדריכה.

האם הולפוס גורם לבעיות רפואיות?

כן. מצב זה יכול לגרום לכאבים, דלקות בגידים ובמצבים חמורים אף לשברי מאמץ. לאורך זמן קשת קמורה יכולה להוביל לדלקת כרונית של המפרקים (ארטריטיס) בכריות כף הרגל ובמפרק הקרסול.

איך מונעים הולפוס?

אין דרך למנוע את התפתחות קימור הקשת, אך מרגע שמתפתח מצב זה יש להיות ערנים לכך ובמידה ומתפתחים תסמינים המקשים על חיי היום יום לטפל בהתאם.

איך מטפלים בהולפוס בכף הרגל?

במקרה של הולפוס בכף הרגל לרוב הבעיה היא “גמישה” וניתנת לטיפול באמצעים לא ניתוחיים. בעיוות קל לא נדרש טיפול. כאשר התסמינים גורמים לחוסר נוחות ניכר ניתן להיעזר בנעליים מותאמות או מדרסים. להקלה על כאב הנגרם ממצבי דלקת ניתן להעזר בפיזיותרפיה לחיזוק שרירי כף הרגל ובנוגדי דלקת ממשפחת ה-NSAIDS. התערבות כירורגית עשויה להדרש כאשר נוצר עיוות קבוע של מבנה כף הרגל וטיפולים לא ניתוחיים לא הועילו. כל הטיפולים מטרתם היא אחת – לאפשר הליכה ללא כאבים.

מה מקומם של מדרסים בטיפול בהולפוס?

מדרסים המותאמים לכף רגל עם קשת קמורה מסייעים בפיזור המשקל על פני כף הרגל. בכך עוזרים המדרסים להפחית את העומס הנוצר על קדמת כף הרגל כתוצאה ממנח הקשת. הקלה בעומס תוביל לירידה בכאבים, ביבלות ובסכנה להתפתחות דלקות.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

הולפוס
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים