הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

היסטוריה של מדרסים – מה מקור המילה מדרס?

מדרסים » היסטוריה של מדרסים – מה מקור המילה מדרס?

מה מקור המילה מדרס, וכיצד התפתחו המדרסים מהעת העתיקה ועד ימינו? כל זאת ועוד בכתבה הבאה:

מה מקור המילה מדרס?

מקור המילה מדרס מהמשנה במסכת חגיגה ב,ז “בִּגְדֵי עַם הָאָרֶץ מִדְרָס לִפְרוּשִׁין…”. המשמעות של המילה היא חפץ או משטח עליו מונח משקל כל הגוף, בין אם בעמידה ובין אם בשכיבה. המילה משמשת בהלכה להסביר כיצד מועברת טומאה מחפצים לבני אדם – באמצעות הנחת משקל הגוף עליהם.

עם השנים, קיבלה המילה מדרס משמעות נוספת והיא אדם ש- “דוכא, נרמס, או הושפל”. המילה מדרס שימשה לתאר את השפלת יהודי ארץ ישראל שיצאו לגלות וכבודם נרמס על ידי הכובשים. אולם בעברית המודרנית, נעשתה חזרה לכיוון המשמעות המוקדמת של חפץ עליו מונח משקל כל הגוף, והמדרסים המודרניים נולדו באופן רשמי.

מתי התחילו אנשים ללבוש מדרסים?

המדרסים הראשונים יוצרו למעשה על ידי בעלי פונדקאים, ולא סנדלרים. מטיילים עייפים התלוננו לעיתים קרובות על כפות רגליים עייפות וכואבות, ולכן בעלי פונדקאים שנמצאו על הדרכים הראשיות החלו להציע מעין מדרסים לנעלי מטיילים. המדרסים הקדומים לא היו דומים למדרסים המודרניים בשום צורה: הם היו עשויים מפרווה או שיער של בעלי חיים והציעו ריפוד לחלק הפנימי של הנעל, ולא שום דבר מעבר לכך.

לאחר מכן, סנדלרים מקצועיים יצרו מדרסים מודרניים יותר העשויים מעור, אבל מדרסים אלה לא היו גמישים מספיק והפכו את הנעליים לכבדות, נוקשות ולא נוחות.

מדרסים מודרניים

האנשים שלבשו את מדרסי העור הנוקשות ביקשו מדרסים נוחים יותר עשויים מחומרים קלים ומאווררים יותר. סנדלרים פנו אל מהנדסי חומרים וביקשו שיציגו להם חומר קשיח אך גמיש שניתן לעצב בקלות לפי צורת הרגל. כך למעשה נולדו החומרים התרמופלסטיים – חומרים גמישים וחזקים בעלי תכונות שינוי צורה באמצעות חימום. החומרים התרמופלסטיים מאפשרים לעצב את המדרסים בהתאם לצורת הרגל. כך ניתן ליצור מדרסים בהתאמה אישית באופן מדויק לכפות הרגליים.

החשיבות ההיסטורית של מדרסים לנוחות כף הרגל

בעבר, ההליכה התבצעה בעיקר על שבילי עפר, אדמה רכה וחול. כיום ניתן למצאו חומרים קשים יותר כמו בטון, אבן ואספלט. גוף האדם אינו בנוי לעמידה ממושכת על חומרים אלה ולכן אנו חייבים מדרסים אורתופדיים בהתאמה אישית שיגנו על כל השרירים והעצמות של גופנו. מדרסים בולמי זעזועים איכותיים (מדרסים ביו-דינמיים) מחלקים את משקל הגוף על מנח כף הרגל באופן תקין ומספקים תמיכה ואיזון לקשת כף הרגל ולגוף כולו. למעשה מדובר במדרסים טיפוליים. המדרסים הטיפוליים הם מדרסים דקים ורכים ומותאמים בהתאמה מלאה לכפות הרגליים.

טיפול לא תקין בכף הרגל יכול להוביל לבעיות רפואיות רבות (לדוגמא, כאבי ברכיים, כאבי גב, כאבי רגליים, כאבים בקרסול), ולכן חשוב לדאוג לכפות הרגליים שלכם. אם אתם סובלים מכאבים תפסיקו לתהות מה מקור המילה מדרס – ולכו לעשות בדיקת התאמה. אתם תודו לנו אחר כך.

היסטוריה של מדרסים - מה מקור המילה מדרס?
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים