הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

הלוקס וארוס

בעיות נפוצות
הלוקס וארוס

הלוקס וארוס הינו מצב בו בוהן כף הרגל (הלוקס) נוטה כלפי מרכז הגוף, החוצה מכף הרגל, ויוצרת זווית ביחס לעצם המסרק הראשונה. כתוצאה, עשויה להתפתח בליטה (בוניון) בכף הרגל, תחת הבוהן השניה. 

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

התופעה נפוצה בעיקר על רקע ניתוח לתיקון הלוקס ולגוס או ניתוחים אחרים בכף הרגל. התופעה יכולה להיראות גם ללא היסטוריה ניתוחית, אך בשכיחות לא ידועה.

ממה נגרם הלוקס וארוס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

קיימת תופעה של הלוקס וארוס מולד המתחיל להראות בגיל התחלת ההליכה, כתוצאה מצמיחת העצם לרוחב ולאורך לצורה משולשת או טרפזית והסטה של המפרק. הלוקס וארוס מולד מזוהה לרוב עם ריבוי אצבעות או עם גמדות. במבוגרים, הלוקס וארוס יכול להיות תוצאה של “תיקון יתר” בניתוח לתיקון הלוקס ולגוס בכף הרגל. בנוסף, תתכן התפתחות של הלוקס וארוס על רקע טראומה לכף הרגל, מחלה דלקתית (כמו דלקת מפרקים שיגרונית – ראומטואיד ארטריטיס, או דלקת חוליות מקשחת – אנקילוזינג ספונדליטיס) או בעיה נוירולוגית (כמו מחלת שרקו מארי טות’).

מה התסמינים?

לרוב מלבד העיוות החיצוני אין תסמינים נלווים להלוקס וארוס, זולת הקושי במציאת נעליים מתאימות. עיקר הכאב נובע מחיכוך בין הבוהן המוסטת לגוף הנעל, אך נוכחות כאב יכולה גם להצביע על חבלה או דלקת במפרק. 

האם הלוקס וארוס גורם לבעיות רפואיות? 

במצבים חמורים, הלוקס וארוס יכול להוביל לירידה בטווח התנועה, אי יציבות של המפרק וקושי בהרמת הבוהן. לאורך זמן עשויים להתפתח במפרק דלקת מפרקים ניוונית (אוסתאורטריטיס), דלקת גידים או ציפורן חודרנית.

איך מונעים הלוקס וארוס?

בעוד שאין דרך למנוע הלוקס וארוס מולד, במקרים של הלוקס וארוס עקב ניתוח לתיקון הלוקס ולגוס ניתן למנוע את התפתחות התופעה באמצעות הצמדה של הבוהן והאצבע על ידי חבישה לאחר הניתוח, ומעקבים תכופים. 

איך מטפלים בהלוקס וארוס? 

הדרך היחידה לתיקון מלא של הלוקס וארוס שנגרם כתוצאה מתיקון הלוקס ולגוס היא ניתוח חוזר. עם זאת, אם ההלוקס וארוס “ניתן להזזה”, כלומר לא מקובע, ולא מסב סבל רב, נעליים עם מפתח רחב וריפוד באמצעות מדרסים באיזורי התבלטות העצם יכולים להקל על הכאב, ופיזיותרפיה לצד שימוש בסדים עשויים לסייע לתיקון חלקי.

כיצד יכולים מדרסים לסייע בטיפול בהלוקס וארוס?

מדרסים יכולים להעניק ריפוד לאיזורים כאובים בכף הרגל, ובכך לאפשר הליכה נוחה ופעילות בנוכחות ההלוקס וארוס ללא תיקון ניתוחי, או הקלה זמנית עד למועד הניתוח.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים בהתאמה אישית לכף הרגל

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

הלוקס וארוס
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים