הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

הלוקס ולגוס

בעיות נפוצות
הלוקס ולגוס

מהו הלוקס ולגוס (Hallux Valgus)?

הלוקס ולגוס היא תופעה אורטופדית שכיחה למדי, במיוחד בקרב נשים, בה נוצר מצב בו הבוהן נדחפת אל עבר שאר האצבעות, ובמקביל לכך פעמים רבות נוצרת בליטה, שהיא למעשה עצם, בבסיס מפרק הבוהן. לרוב, המטופלים מעידים כי הבעיה היא אסתטית בלבד, אך לעתים נוצר חוסר נוחות בנעילת נעליים מסוימות, ואף כאבים בכפות הרגליים ונפיחות באזור בסיס מפרק הבוהן.

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

מדובר בתופעה נפוצה ביותר – הדפורמציה (עיוות) האנטומית הנפוצה ביותר בעולם, בכף הרגל ובכלל. התופעה נפוצה יותר בקרב נשים. 

ממה נגרם הלוקס ולגוס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

ישנן השערות שונות לסיבה להתפתחות הלוקס ולגוס, אך עד היום לא ידועה סיבה מובהקת לתופעה. בין הגורמים שסביר שתורמים להתפתחות הלוקס ולגוס יכולים להיות פציעה או לחץ על כף הרגל, עיוותים מולדים במבנה כף הרגל, או צורת כף רגל המועברת בתורשה. בנוסף, הלוקים בדלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid Arthritis) נמצאים בסיכון גבוה להתפתחות הלוקס ולגוס. ייתכן גם כי נעילת נעליים קטנות מידי תורמת להתפתחות הלוקס ולגוס בכף הרגל.

בקרב מבוגרים, ל-70% מהסובלים מהלוקס ולגוס ישנה היסטוריה משפחתית של התופעה. גורמי סיכון נוספים כוללים גמישות יתר ואי יציבות של המפרק, כף רגל שטוחה (פלטפוס), דלקת מפרקים שגרונית (ראומטואיד ארטריטיס) ועוד. גורם משמעותי להתפתחות הלוקס ולגוס בקרב מבוגרים הוא הליכה בנעליים בעלות עקב גבוה ו/או מפתח צר. בקרב ילדים ונוער התופעה היא ברוב המקרים משפחתית ומופיעה בשתי כפות הרגליים. 

מה הם התסמינים של הלוקס ולגוס?

  • בליטה נראית לעין בצד החיצוני של בסיס מפרק הבוהן בכף הרגל
  • כאבים, נפיחות או אדמומיות במפרק הבוהן בכף הרגל
  • יבלות במקום מפגש הבהונות בכפות הרגליים
  • מגבלה בתנועתיות הבוהן

האם הלוקס ולגוס גורם לבעיות רפואיות? 

הלוקס ולגוס יכול להוביל להתפתחות דלקת מפרקים ניוונית (אוסתאוארטריטיס) במפרק הבוהן, שתתבטא בכאבים וקשיחות של המפרק. כמו כן מצב זה יכול להוביל לעיוות “בוהן פטיש” (hammer toe) – כיפוף של הבוהן, ולעיוותים נוספים בכף הרגל. 

כיצד ניתן למנוע התפתחות הלוקס ולגוס?

חשוב לבחור בקפידה את הנעליים שלנו – עליהן להיות רחבות באזור הבהונות, ומומלץ שיהיה מרווח בין הבוהן לבין קצה הנעל. שימו לב שהרגל לא נמחצת או נמעכת בתוך הנעל. אנשים שאובחנו על ידי אורתופד מומחה עם בעיות אנטומיות במבנה כף הרגל יכולים להתאים מדרסים ובכך למנוע את התופעה.

הלוקס ולגוס טיפול

לצד המלצה על הימנעות מנעלי עקב צרות, קו הטיפול הראשוני הוא שימוש ברפידות או מדרסים מתאימים. ככל שהנטייה עמוקה ומשמעותית יותר כך רב הסיכוי לצורך בהתערבות ניתוחית. ישנם מגוון ניתוחים אפשריים לתיקון הלוקס ולגוס, אך כולם מהווים קו שני, לאחר ששימוש במדרסים לא סייע משך תקופה ארוכה. בילדים ונוער ניתן לנתח רק לאחר סיום הגדילה. סיבוך אפשרי של טיפול ניתוחי הוא “תיקון יתר” של הבעיה ויצירת הלוקס וארוס – נטייה של הבוהן החוצה מכף הרגל, לכיוון מרכז הגוף.

לצד פתרונות כירורגיים יש גם טיפולים שמרניים:

  • החלפת נעליים: רכישת נעליים רחבות יותר
  • נטילת משככי כאבים תעזור להקל על התסמינים
  • הנחת קרח על המקום לאחר עמידה ממושכת תוכל להקל על התסמינים
  • שימוש במדרסים בהתאמה אישית: המדרסים יכולים לעזור בשיכוך זעזועים, ובחלוקת הלחץ המופעל על כף הרגל בצורה תקינה בעת תנועה, מה שיכול להקל על הסימפטומים וכן למנוע את החמרת ההלוקס ולגוס ואפילו לפתור את הבעיה.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול להלוקס ולגוס בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים לילדים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

הלוקס ולגוס
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים