הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

הקשר בין מדרסים לסוכרת

מדרסים » הקשר בין מדרסים לסוכרת

מה הקשר בין מדרסים לסוכרת? ואיך מדרסים יכולים להציל לכם את הרגליים? כל זאת ועוד בכתבה הבאה.

עפ”י דו”ח של הכנסת, כחצי מיליון ישראלים (כ-7% מהאוכלוסייה) סבלו ממחלת הסוכרת בשנת 2010. באותו דו”ח, נקבע כי מספר החולים צפוי לגדול פי 2 עד פי 3 עד שנת 2030, אז צפויה לעמוד התחלואה על 12.5% מהאוכלוסייה.

סוכרת היא הסיבה מס’ 4 למוות בישראל ומספר הנפטרים מסוכרת מהווה 7% מהנפטרים בכל שנה. רבים אחרים סובלים מנזקים לרגליהם בשל זרימת דם לקויה לרגל- מצב רפואי הקרוי נוירופתיה סוכרתית.

מהי נוירופתיה סוכרתית? ואיך אפשר בכל זאת להגן על הרגל?

נוירופתיה סוכרתית היא מצב רפואי הנובע ממחסור בזרימת דם לרגל הנפוצה אצל סוכרתיים. חולי סוכרת עם נוירופתיה בדרך כלל לא יכולים לחוש לחצים גבוהים, חיכוכים, כאב, חום וקור בכפות הרגליים, מה שמוביל לעיתים קרובות לשלפוחיות ולפצעים פתוחים אחרים המגבירים את הסיכון לזיהום. נוירופתיה סוכרתית עלולה לגרום לחולשה של השרירים הקטנים בכף הרגל ולגרום לעיוותים באצבע, במיוחד אם כף הרגל אינ היציבה או שטוחה יתר על המידה.

כתוצאה מכך, חולי סוכרת הסובלים מנוירופתיה יכולים לפתח חתכים קלים, שריטות, שלפוחיות או פצעי לחץ מבלי להיות מודעים לכך. התאמת נעליים לקויה, לחץ מופרז וחיכוך לעיתים קרובות מעלים את הסיכון לנזקים לרגל. אם פגיעות קלות אלה לא מטופלות, סיבוכים עלולים אף להוביל לקטיעה! לכן חשוב במיוחד להגן על הרגל בכל דרך אפשרית.

מדרסים אורתופדיים בהתאמה אישית לחולי סוכרת

כדי למנוע פצעי חיכוך, עליכם להחזיק נעליים מתאימות. לקבלת תמיכה אופטימלית, וודאו שהנעל תואמת את אורך ורוחב כף הרגל והתאימו מדרס טיפולי שידאג לפיזור עומסים שווה על פני מנח כף הרגל.

עבור חולי סוכרת שאובחנו עם רגל סוכרתית, ההנעלה שלהם תותאם ע”י רופא מומחה ואילו המדרס יותאם במכון אורטופדי המתמחה בהתאמת מדרסים לרגל סוכרתית. קופות החולים לרוב יכסו חלק משמעותי מעלות המדרס.

עם זאת, מרבית חולי הסוכרת אינם סובלים מרגל סוכרתית ואינם זקוקים לנעליים מותאמות סוכרת. במקום זאת, מדרס אורטופדי יסייע למנוע התפתחות פצעי לחץ כתוצאה מחיכוך בתוך הנעל. זכרו! מניעה עדיפה על תרופה: היא יכולה לחסוך נזק משמעותי, לשפר את כושר ההליכה ואפילו למנוע קטיעה.

טיפים מועילים לטיפול ברגליים לחולי סוכרת

עקבו אחר הטיפים השימושיים הבאים כדי להגן על הרגליים שלכם:

  • בדקו את הרגליים שלכם באופן יומי, חפשו סימני פצעים, נפיחות, שינוי צבע, חתכים ושלפוחיות. השתמשו במראה כדי לראות את החלק התחתון של כף הרגל, אם צריך.
  • שמרו על רגליים נקיות. שטפו במים חמים עם סבון מרוכז קלות וייבשו בזהירות, במיוחד בין בהונות.
  • השתמש בקרם לחות להזנת עור יבש, אך הימנעו ממריחת הקרם בין בהונות הרגליים.
  • שמרו על ציפורני רגליים קצרים וישרים. מומלץ לפנות לרופא או ללכת לפדיקור לקבלת סיוע.
  • החליפו את הגרביים כל יום והימנעו מגרביים אלסטיות או צמודות מדי
הקשר בין מדרסים לסוכרת
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים