הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

כאבים בכרית כף הרגל

בעיות נפוצות
כאבים בכרית כף הרגל

סינדרום כריות השומן (Heel Pad Syndrome)

מהן כריות העקב?

כריות העקב הן למעשה שכבה עבה של רקמה הנמצאת בכף הרגל. השכבה מורכבת בעיקר משומן. כאשר אנחנו הולכים, רצים או קופצים, הכריות מגינות על העצמות ועל המפרקים וכן מתפקדות כמשככי זעזועים ותורמות לחלוקת העומס על כף הרגל בצורה נכונה.

מהי תסמונת כרית העקב?

לעיתים, ישנה שחיקה של כריות העקב. שחיקת יתר עלולה לגרום לכריות העקב להצטמק, או לאבד את האלסטיות שלהן. כתוצאה מכך, יכולת שיכוך הזעזועים שלהן יורדת. מצב זה עלול להיות מלווה בכאבים בכרית כף הרגל, והוא נקרא תסמונת כרית העקב.

תחת עצם הקלקנאוס ממוקמת רקמת שומן תת עורי המסודרת בקופסאות שומן במבנה של “כוורת”. בין קופסא לקופסא נמצאת רקמה השומרת על קיום צורה זו. שכבת השומן הינה בעובי של כ-2.5 סנטימטרים והיא משמשת להגנה ולבלימת זעזועים במנח כף הרגל. סינדרום כריות השומן מתקיים בעקבות חבלה ישירה ועוצמתית באזור העקב או באזור הכריות הקדמיות. סיבה נוספת הינה עקב עומס חוזר ונשנה על אזורי כריות השומן, לרוב בעקבות ריצה על משטחים קשיחים, שימוש בהנעלה לקויה ובמיוחד מבנה כף רגל בעל קשת גבוהה אשר מפזר את רוב העומסים על כרית השומן הקדמית ועל כרית השומן באזור העקב.

בעקבות העומסים הגבוהים על כריות השומן בכף הרגל מבנה “הכוורת” מאבד מצורתו הטבעית והבריאה, קופסאות השומן נמחצות ומתמלאות בנוזלים. האזור הופך לדלקתי, רגיש למגע ובעיקר מורגש כאב בעקב.

תסמינים לסינדרום כריות השומן

התסמין המרכזי הוא כאב עמוק במרכז העקב, שמורגש בעיקר בעמידה, הליכה או ריצה. כאשר התסמונת היא מתונה, ייתכן שיורגשו כאבים בכרית כף הרגל רק כאשר רצים, או כאשר הולכים יחפים, או לחילופין בהליכה על משטחים קשים. תסמין נוסף הוא תחושת כאב כאשר לוחצים עם האצבע על העקב.

מהם הגורמים לכאבים בכרית כף הרגל?

  • משקל עודף: משקל זה מוסיף ללחץ המופעל על העקב ולכן יכול לגרום לשחיקה מוקדמת של כרית העקב
  • גיל: עם הגיל כריות העקב מאבדות מהאלסטיות שלהן
  • מבנה כף הרגל: מבנים מסוימים של כף הרגל גורמים לכך שיותר לחץ יופעל על העקב
  • דורבן בעקב: מצב של דלקת ברקמת החיבור עלול להקשות על העקב לספוג זעזועים, מה שיכול להוביל גם כן לשחיקה של כריות העקב
  • פעילות גופנית: פעילות שגורמת לעומס יתר על העקבים, כמו למשל ריצה או כדורסל
  • נעליים: נעליים שחוקות לא משככות זעזועים באופן יעיל ולכן תיתכן השפעה על העקב

טיפול בכאבים בכרית כף הרגל

  • שימוש במשככי כאבים יכול להקל על התסמינים
  • הנחת קרח על העקב למשך כרבע שעה לאחר פעילות גופנית יכולה להקל על הכאבים ולהפחית דלקת
  • מנוחה והימנעות מפעילות הגורמת לכאב
  • מדרסים בהתאמה אישית: יעזרו לחלק את העומס המופעל על כף הרגל בצורה תקינה. מדובר במדרסים בעלי כרית באזור העקב העשויה מתרכובת PORON XRD בעלת כושר בלימת זעזועים הגבוהה פי 9 משאר החומרים בשוק המדרסים, הכרית תפחית את העומס באזור העקב ותקל על הכאבים בעקב.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

סינדרום כריות השומן (כאבים בכרית כף הרגל) - Heel Pad Syndrome
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים