הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

מבנה כף הרגל

מדרסים » מבנה כף הרגל

ההליכה מורכבת ממספר שלבים, ובכל אחד מהם לכף הרגל תפקיד אחר – לעיתים כבולם זעזועים ולעיתים כ”מקפצה” לתנועה, לעיתים במגע עם הקרקע ולעיתים במגע עם האוויר. על מנת לתפקד כראוי כף הרגל זקוקה לאיזון בין יציבות ותנועתיות, קשיחות וגמישות. איזון זה נשמר בכף הרגל באמצעות פעולה מסונכרנת של כלל המבנים המרכיבים אותה: העצמות, המפרקים, השרירים והרצועות.  

מבנה כף הרגל

נהוג לחלק את כף הרגל לשלושה איזורים: כף הרגל האחורית (hindfoot), כף הרגל האמצעית (midfoot) וכף הרגל הקדמית (forefoot). כמו כן, כף הרגל כוללת שלוש “קשתות” – שתי קשתות לאורך כף הרגל (מדיאלית – הקרובה למרכז הגוף, ולטרלית – הקרובה לצד הגוף), וקשת אחת רוחבית. הקשתות בנויות מעצמות כף הרגל ומן הרצועות המחברות בינהן הקרויות ליגמנטים. יחד הן יוצרות מעין צורת משולש שקודקודו בעקב, צלעותיו הן הקשתות האורכיות ובסיסו הוא הקשת הרוחבית. 

שתי הקשתות האורכיות בכף הרגל מערבות את שלושת חלקי הרגל. הן תורמות לפיזור של עומס משקל הגוף על פני הרגל בעת ההליכה והעמידה, ותורמות לגמישות כף הרגל הנחוצה לתפקודה: הקשתות מאפשרות מינוף של כף הרגל ומהוות “בולם זעזועים” של כף הרגל בעת תנועה. 

הקשת המדיאלית האורכית

הקשת המדיאלית האורכית (MLA) היא הארוכה והגבוהה מבין הקשתות, וגם הגמישה מבינהן, בשל המספר הרב של המפרקים אותם היא מכילה. הרצועה המכונה “ליגמנט ספרינג” מספקת תמיכה לקשת המדיאלית בחלקה האחורי. כשל של ליגמנט ספרינג (כתוצאה מקרע או אי ספיקה) יכול להוביל לקריסה של הקשת וכתוצאה לדפורמציה של הרגל דוגמת פלטפוס. כוחה של הקשת מועצם ע”י הפלאנטר פאציה – שכבה חזקה של רקמת חיבור בין עצמות ושרירי כף הרגל. בעת עמידה על קצות האצבעות הפלנטר פאציה מותחת את הקשת ומגביהה אותה, דבר המעצים את יכולת הזינוק. פאציה זו מתחברת גם לקשת האורכית הלטרלית.

הקשת הלטרלית האורכית

הקשת הלטרלית האורכית (LLA) היא שטוחה יותר ומצויה במגע עם הקרקע בעת העמידה. תפקידה הוא מתן יציבות לכף הרגל ותנועתה מועטת. קשיחותה נשמרת ע”י שני ליגמנטים פלנטריים חזקים, יחד עם גידי ושרירי הזרת. 

הקשת הרוחבית

הקשת הרוחבית ממוקמת בקדמת כף הרגל, בנקודת המעבר בין עצמות שורש כף הרגל (העצמות הטרסליות) לעצמות המסרק (העצמות המטא-טרסליות). הקשת הרוחבית, יחד עם עצמות הקרסול, מקשרת בין הקשתות האורכיות. היא מחוזקת ע”י שרירי האגודל ושרירי הזרת. 

בנוסף לקשתות, גם למפרק קרסול תפקיד משמעותי באפשור תנועותיה המגוונות של כף הרגל: תנועות הזזזה מעלה-מטה ותנועות סיבוביות פנימה והחוצה, המספקות גמישות רבה והגנה בעת דריכה על משטחים לא ישרים. 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

מבנה כף הרגל
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים