הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

מהי יציבה נכונה?

יציבה היא מנח איברי הגוף כאשר חלקם, הרב או כולם מוחזקים בדרך כלשהי הנשארת קבועה במבנה הבסיסי שלה. יציבה נרכשת לאורך החיים ומתעצבת בהתאם להרגלים של פעילות גופנית ושגרת פעולות היום יום. היציבה מושפעת גם מגורמים פסיכולוגיים: חיקוי סביבתי או לחילופין, מצבים רגשיים שונים מתבטאים בשפת הגוף וכאשר הם נמשכים לאורך זמן רב הם עלולים להתקבע ולהפוך לדפוס המשפיע על היציבה. מעבר לגורמים סביבתיים אלה, היציבה מושפעת כמובן גם מגורמים נוספים כגון גנטיקה, מגדר, גיל ומשקל.

יציבה נכונה

חלוקה אופטימלית של עומסים על מנח כף הרגל

יציבה נכונה היא יציבה המחלקת את משקל הגוף באופן של יצירת עומס אופטימלי ומאוזן על אברי הגוף השונים.

חשוב לדעת כי אין נוסחה קבועה או אופן יציבה ספציפי המוגדר כיציבה נכונה, היות ויציבה יעילה עשויה להיות שונה מאדם לאדם בהתייחס לנתוני הגוף הייחודיים שלו, גילו ומשקלו.

יציבה התומכת בתפקוד מערכות הגוף

פרמטר נוסף ליציבה יעילה הוא יציבה שאינה פוגמת בתפקוד מערכות הגוף. ניתן להבחין כי ליקויי יציבה עשויים לפגוע במערכות שונות כגון עקמת, העשויה לפגוע בפעילות מערכת הנשימה. מנחים לקויים של עמוד השדרה עשויים לפגוע בזרימת דם תקינה.

פרמטרים חשובים ליציבה נכונה

גמישות

יכולת תקינה של גמישות השרירים ורקמות חיבור בגוף חשובה מאוד ליציבה נכונה. מנחים שונים עשויים לגרום להתקצרות או התכווצות של השרירים ופגיעה בגמישות שלא תאפשר מנח מפרקי תקין ותפגע ביציבה.

כוח

חלק מהשרירים בגוף נקראים שרירי יציבה, שרירים אלו ממוקמים סביב המפרקים בגוף ותפקידם להחזיק את הגוף בצורה תקינה. היכולת הזו שלהם מורכבת מכושר הסיבולת השרירית ומאופן החיבור שלהם למפרק.

ליקויים ביציבה

ליקויים ביציבה עשויים להיגרם מליקויים בעמוד השדרה או מליקויים מבניים בכפות הרגליים.

ליקויים בעמוד השדרה

בין הליקויים בעמוד השדרה העשויים לגרום ליציבה לקויה ניתן למנות עקמת, קימור מוגבר בחוליות העליונות המביא לנטיית הראש קדימה, היפר לורדוזיס – קיעור מוגבר בעמוד השדרה המותני הניכר במראה של בטן וישבן בולטים ומלווה בלחץ עצבי באזור הגב המותני ועוד.

ליקויים ברגליים

קיימים ליקויים אנטומיים מסוימים ברגליים העשויים להשפיע על היציבה.

נפרט כמה מהם:

 

ליקוי אנטומי בכף הרגל השפעה על היציבה
פלטפוס כף רגל בעלת מבנה קשת קעורה פחות מהנורמה, תופעה זו מתבטאת במראה של כף רגל שטוחה ופוגעת ביכולת בלימת הזעזועים

 

כף רגל קעורה מצב המתבטא במבנה קשת כף רגל קעור מהנורמה. מצב זה מביא לשטח קטן של כף רגל הבא במגע עם הקרקע ולכן חלוקת העומסים אינה מאוזנת

 

מפרק קרסול נוטה החוצה  מייצר עומס מוגבר על חלקו הפנימי של המפרק

 

מפרק קרסול עם נטייה פנימה מביא לחוסר יציבות וסיכון מוגבר לנפילות ופציעות

 

ברך קלובה (רגלי X) תופעה זו ניכרת במראה של ברכיים צמודות כך שהרגליים יוצרות מעין צורת האות X, מצב זה גורם לחלוקת משקל לא מאוזנת על מפרק הברך ועומס יתר על חלקו הצידי של מפרק הברך
ברך עקולה (רגלי O) במצב זה הברכיים מרוחקות זו מזו כך שחלוקת המשקל אינה מאוזנת ומופעלת בעיקר על חלקו הפנימי של מפרק הברך.

כאשר מדובר על ליקויים מבניים בכפות הרגליים העשויים להוביל לפגיעה ביציבה של הגוף, מומלץ להיעזר במדרסים בהתאמה אישית של בטר באלאנס, שיאזנו את הליקויים האנטומיים במבנה הרגל, יגרמו לפיזור עומסים מאוזן על פני השלד וישפרו בטווח המיידי את היציבה.

יציבה נכונה
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים