הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

כף רגל באדוקציה – מטטרסוס אדוקטוס

בעיות נפוצות
כף רגל באדוקציה – מטטרסוס אדוקטוס

מטאטרסוס אדוקטוס הוא מושג המתייחס לעיוות מולד בכף הרגל. במצב זה, קדמת הרגל נוטה כלפי מרכז הגוף. ישנו טווח רחב של ביטויי מטאטרסוס אדוקטוס: מקדמת כף רגל מעוקלת מעט ועד מצב המזכיר קלאב פוט – עיוות חמור של כף הרגל. ההבדל המשמעותי בין התופעות טמון בכך  שמטארטרסוס אדוקטוס היא עיקול כלפי פנים של קדמת כף הרגל (forefoot), בעוד שבקלאב פוט העיקול הוא של מרכז כף הרגל (midfoot). בנוסף, במטאטרסוס אדוקטוס, בניגוד לקלאב פוט, העדפורמציה אינה מערבת את הקרסוליים או השוקיים.

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

מדובר בדפורמציה מולדת נפוצה למדי, המתרחשת 1 ל-1,000 לידות. התופעה נצפית בשכיחות שווה בין בנים ובנות, ובשכיחות גבוהה יותר בלידות ראשונות.

ממה נגרם מטאטרסוס אדוקסוס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

מטאטרסוס אדוקטוס מיוחסת לרוב למנח כפות הרגליים בתוך הרחם במהלך ההריון, ומשוער כי על כן היא נצפית בשכיחות גבוהה יותר במצבים של “צפיפות” בתוך הרחם: מיעוט מי שפיר, הריון מרובה עוברים או לידה בשבועות מאוחרים של ההריון כאשר העובר גדול ותופס מקום רב בחלל הרחם. רק במקרים נדירים מדובר בביטוי של בעיה נוירולוגית, ובמקרים אלו יתלוו לדפורמציה תסמינים נוספים דוגמת מומים נוספים, כאב, קיצור של רגל אחת או החמרה של העיוות לאורך זמן. 

מה התסמינים?

במרבית המקרים העיוות בכף הרגל ברור לעין עם הלידה. מחצית ממקרי המטאטרסוס אדוקטוס יופיעו ברגל אחת בלבד, ואילו מחצית מן המקרים יופיעו בשתי הרגליים. לעיקול של כף הרגל כלפי פנים יכול להתלוות כפל עור בצד הפנימי של כף הרגל.

האם מטאטרסוס אדוקטוס גורם לבעיות רפואיות? 

לרוב הדפורמציה היא אסתטית בלבד. עם זאת, במעל 15% מן המקרים מתלווה לה פריקה של פרקי הירכיים (DDH) ויש לשלול זאת באמצעות בדיקת אולטרסאונד.

איך מתקנים מטאטרסוס אדוקטוס?

כ-90% מהמקרים הקלים של מטאטרסוס אדוקטוס יחלפו מעצמם עד גיל 4. בעיוותים חמורים יותר נדרש תיקון, כאשר מרבית המקרים יכולים להיות מטופלים בצורה שמרנית, כמו על ידי סדים מתקנים, גיבוסים חוזרים ושימוש בנעליים מיישרות. בשנים האחרונות נפוץ התיקון תוך שימוש בסדים ייעודיים שפותחו למטרת יישור כף הרגל (UNFO). את הטיפול יש לתת בין גיל 9 חודשים לשנה, כאשר ישנה עדיין גמישות של כף והרגל ולפני התחלת ההליכה, שכן לאחר מכן הפוטנציאל התיקוני הולך ופוחת. בהיעדר תגובה לטיפול השמרני, בעיוות חמור ביותר או בגילאי הילדות המאוחרים ניתן לשקול התערבות ניתוחית.  

מה מקום המדרסים בטיפול במטאטרסוס אדוקטוס?

עזרים אורתופדיים מותאמים מהווים אבן יסוד בטיפול במטאטרסוס אדוקטוס, ויש להשיגם על פי הוראות האורתופד המטפל. 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

עצמות כף רגל
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים