הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

מטטרסלגיה

בעיות נפוצות
מטטרסלגיה

מה זה מטטרסלגיה (Metatarsalgia)?

מטטרסלגיה הוא מונח המתאר מצב בו מתפתחת דלקת הגורמת לכאבים באזור כריות כף הרגל הקדמיות. השם מטטרסלגיה נגזר מהשם של העצמות הנמצאות בכף הרגל – עצמות המטטרסל. למעשה מטטרסלגיה מתייחסת לכאבים באזור הקדמי של כפות הרגליים שם יורגשו כאבים חזקים חוזרים ונשנים.

מה גורם למטטרסלגיה?

לרוב, מטטרסלגיה מתפתחת עקב שילוב של מספר גורמים המפורטים להלן:

 • מבנה כף הרגל: מבנים שונים של כף הרגל, כמו למשל קשת גבוהה, יכולים להפעיל לחץ על עצמות המטטרסל ולגרום למטטרסלגיה
 • משקל עודף: משקל עודף יכול להעמיס על כף הרגל, ובפרט על העצמות, בזמן שאנחנו הולכים
 • נעליים: נעלי עקב גורמות לרוב משקל הגוף לעבור לאזור האצבעות והן גורם משמעותי להתפתחות מטטרסלגיה בנשים. בנוסף, נעליים שאינן מתאימות לנו, כמו נעליים צרות מאוד, יכולות להחמיר את הבעיה
 • סוגי אימון גופני: הסיכון העיקרי הוא בקרב אנשים שרצים למרחקים ארוכים, זאת מכיוון שבעת ריצה מופעל משקל רב על אזור הבהונות
 • שברי מאמץ: כאשר יש שברי מאמץ בעצמות המטטרסל, אנחנו עלולים לשנות את דפוס ההליכה שלנו, מה שיכול לגרום לדלקות
 • מורטון נוירומה: לרוב, הגידול השפיר נמצא באזור עצמות המטטרסל, מה שמפעיל עליהן לחץ

מהם התסמינים?

בדרך כלל, הכאב יהיה חד או שורף, ויורגש בכף הרגל מתחת לבהונות. כאשר עומדים, הולכים או רצים, הכאב עלול להחמיר, במיוחד אם נעשה זאת יחפים או על משטח קשיח. לעיתים תהיה תחושה של מעין אבן בנעל. לרוב הכאבים יהיו כאבים בכפות הרגליים. תסמינים נוספים של מטטרסלגיה הינם הליכה לקויה והגבלות בתנועה.

תסמינים בעת הליכה או ריצה

בעת הליכה או ריצה רוב העומסים בכף הרגל מופעלים באזור העקב דרך הפן הצידי (הליטראלי) של כף הרגל ומסתיימים בכריות הקדמיות של כף הרגל. בשלב ניתוק העקב מהמשטח העומס על האזור הקדמי מתעצם ומתקדם לכיוון ראשי עצמות המטטרסוס, בזמן שלב הדחיפה העומס באזור הקדמי מגיע לשיא תחת ראשי עצמות המטטרסוס בשורה הראשונה ובשורה השניה.

במהלך ריצה, קפיצה או פעילות ספורטיבית מאומצת העומס על הכריות הקדמיות של כף הרגל מגיע לעד פי 3 ממשקל הגוף (אדם במשקל 100 קילו מפעיל לחץ של 300 קילו על כל כף רגל, נתון מדהים). העומסים הללו גורמים לדחיסה, שחיקה וכאבים מקומיים סביב ראשי עצמות המטטרסוס.

מטטרסלגיה טיפול:

להלן הטיפים לטיפול במטטרסלגיה:

 • מנוחה: מומלץ שלא לאמץ את כף הרגל אם ישנם כאבים. לאחר עמידה או הליכה, ניתן להרים את הרגל.
 • שימוש במשככי כאבים
 • הנחת קרח על האזור הכואב
 • בחירת נעליים מתאימות לכף הרגל, ושאינן שחוקות
 • מדרסים בהתאמה אישית עם שכבת MT PAD באזור מטטרסלגיה להקלה על הכאב ולדריכה נעימה מצעד לצעד.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול במטטרסלגיה בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

מטטרסלגיה
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים