הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

עצמות כף הרגל

מדרסים » עצמות כף הרגל

עצמות בכף הרגל 

שלד כף הרגל מורכב מעשרים ושש עצמות, המחולקות לשלוש קבוצות מרכזיות: שבע עצמות שורש כף הרגל (העצמות הטרסליות), חמש עצמות המסרק (העצמות המטא טרסליות) וארבע עשרה העצמות המרכיבות את בהונות כף הרגל (פלנג’יס – גלילים). ריבוי סוגי העצמות והמפרקים בשלד כף הרגל הוא המאפשר את סוגי התנועה המגוונים של כף הרגל.

עצמות שורש כף הרגל 

שבע העצמות הטרסליות יוצרות את הבסיס השלדי של הקרסול. תנועת כף הרגל היא תוצר של היחסים בין העצמות הטרסליות. יש בעצמות אלה אחוז נכבד של משטחים מפרקיים, מה שמאפשר להן טווח תנועה רחב לצד הגנה וקיבוע. בין העצמות מחברות רצועות (ליגמנטים) – מעין רקמת חיבור צפופה המאשרת מצד אחד גמישות ותזוזה, ומצד שני  – מגבילה ומונעת יציאה של העצמות מהמקום. גם העצמות הטרסליות מתחלקות לשלוש תת קבוצות: פרוקסימלית, אמצעית ודיסטלית.

הקבוצה הפרוקסימלית (קרובה) כוללת את עצם הטאלוס (בלטינית – קרסול) ועצם הקלקנאוס (בלטינית – עקב). חשיבות עצם הטאלוס היא בהעברת משקל הגוף מן הרגל אל כף הרגל. זוהי עצם קטנה ודחוסה בעלת משטחים מפרקיים מרובים עם עצם הקלקנאוס שתחתיה. זאת על מנת לפזר את העומס ולאפשר תנועות מגוונות. בניגוד לעצמות רבות, אין אף שריר שמתחבר לעצם זו ישירות. 

בין הטאלוס לקלקנאוס יש שלושה משטחים מפרקיים האחראיים על התנועות הסיבוביות  כלפי פנים (אינוורסיה) וכלפי חוץ (אוורסיה) של הקרסול. לתנועות אלה חשיבות עליונה בייצוב הקרסול, החיונית על מנת לאפשר הליכה, ריצה ותנועה בכלל. אל עצם הקלקנאוס מתחבר גיד אכילס (היוצא מתוך שריר התאומים – הגסטרוקנמיוס) המאפשר את תנועת כף הרגל כלפי מטה – תנועת הדריכה (פלנטר פלקסיה), כמו בלחיצה על דוושת הגז בעת נהיגה.  

הקבוצה האמצעית כוללת למעשה רק את עצם הנאביקולר, “עצם הסירה” הקרויה כך בשל צורתה. הנאביקולר ממוקמת במרכז כף הרגל ומתחברת לכל שאר העצמות הטרסליות. היא משחקת תפקיד מרכזי בתנועת כף הרגל, בקשר בין חלקי כף הרגל השונים וביצירת מבנה כף הרגל. 

בקבוצה הדיסטלית (רחוקה) נמצאות הקובואיד (עצם הקובייה), והעצמות הקוניפורמיות (עצמות הטריז – מרכזית, אמצעית וחיצונית, אשר יוצרות צורת טרפז).

עצמות המסרק 

העצמות המטא-טרסליות (1-5) ממוקמות במרכז הרגל. אלה עצמות ארוכות המתחברות לגלילים ליצירת בהונות כך הרגל. העצם הראשונה, המהווה את בסיס הבוהן הגדולה, היא הקצרה והרחבה מבינהן, והיא הנושאת בין 30-50% ממשקל הגוף בעת ההליכה. עצם המסרק השניה היא הארוכה מבינהן, והמועדת ביותר להתפתחות שברי מאמץ. 

עצמות בהונות כף הרגל 

הגלילים הינם עצמות ארוכות המרכיבות את בהונות כף הרגל. הבוהן הגדולה מורכבת משני גלילים, ואילו שאר הבהונות מורכבות משלושה. הן קטנות בהרבה מעצמות אצבעות כף היד, וטווח התנועה שלהן מוגבל בהרבה. עם זאת, בעת ההליכה, עם התרוממות כף הרגל, כל משקל הגוף מוחזק על ידי ראשי עצמות המסרק והגלילים. התנועתיות של הגלילים, יחד עם המפרק הנוצר בינן ובין עצמות המסרק, היא המאפשרת הליכה, ריצה וקפיצה. 

עצמות כף הרגל
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים