הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

פודוסקופ

מדרסים » פודוסקופ

מהו פודוסקופ?

פודוסקופ הינו מכשיר המסייע במיפוי מבנה כף הרגל לצורך הערכת תפקודה. הפודוסקופ בנוי לרוב ממשטח זכוכית עבה (עליו יש לדרוך) ומראה מוארת בתחתיתו. במגע הרגל עם הזכוכית מוארות נקודות הדריכה ונוצרת מעין מפה של סוליית כף הרגל.

למה משמשת הבדיקה בפודוסקופ?

על מנת להעריך את מבנה ותפקוד כף הרגל דרושה התבוננות מקיפה, מכל הצדדים. בנוסף לבדיקה פיזיקלית הכוללת הסתכלות ומישוש של כף הרגל והתבוננות באופן הליכתו של הנבדק, ניתן להיעזר בפודוסקופ על מנת להתבונן על כף הרגל “מלמטה”. 

מיפוי כף הרגל מאפשר הערכה של מוקדי הלחץ המופעלים על כף הרגל בעת נשיאת משקל. הערכה זו יכולה לשקף דפוסי הליכה קיימים, וכן לסייע במציאת פתרונות מותאמים לעיוותים שונים במבנה כף הרגל, כמו רגל שטוחה (פלטפוס), קשת קמורה (הולפוס) או נטייה של כף הרגל פנימה או החוצה ממרכז הגוף. 

בנוסף, המכשיר יכול להעריך איזורים פגיעים יותר בכף הרגל, החשופים ביתר לפציעה. לדבר זה חשיבות עליונה במעקב אחר מטופלים בעלי כף רגל סכרתית: בשלבים מתקדמים של מחלת הסוכרת יכולה להווצר פגיעה עצבית בכף הרגל ולפגוע ביכולת האדם לחוש כאב בכפות הרגליים בעת פציעה. פציעה שלא תטופל (כולל שפשוף ושחיקה עקב הפעלת לחץ לאורך זמן) עשויה להזדהם ולהוביל לנזק בלתי הפיך לכף הרגל, עד כדי כריתה. בנוסף למעקב כף רגל קבוע במרפאה, ניתן להסתייע בפודוסקופ על מנת לזהות את האיזורים המועדים לפגיעה ולהתאים אמצעי הגנה על מנת לשמור עליהם.

כיצד מתבצעת הבדיקה בפודוסקופ?

בשלב הראשון בודק המכשיר את מנח כף הרגל “הטבעי”, ללא הפעלת מניפולציה או לחץ. לאחר מכן נבדק מבנה כף הרגל ונמדדת נטייה אנטומית של כף הרגל לכיוון מרכז הגוף או כלפי הצדדים. מבנה כף הרגל ונקודות לחץ נבדקים תחת עומס נשיאת משקל, וכמו כן נבדק מפרק הקרסול תחת עומס זה (ברכינה – סקוואט). לבסוף, ניתן לבדוק את טווח התנועה של מפרק הקרסול.

כיצד מסייע השימוש בפודוסקופ להערכת הצורך במדרסים והתאמתם?

לאור תוצאות בדיקת הפודוסקופ, המכשיר מבצע הערכה ביו-מכנית של מבנה ותפקוד כף הרגל. ניתן להשתמש בפודוסקופ על מנת לבחון שינויים בפיזור הלחץ על כף הרגל בעת השימוש במדרסים שונים. הערכה ובחינה אלה ישמשו ליצירת מפה של כף הרגל, בה ניתן להשתמש ליצירת מדרסים מותאמים אישית לנבדק. בהמשך, ניתן להשתמש בפודוסקופ לצורך מעקב אחר הטיפול וביצוע התאמות במדרסים במידת הצורך. 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

פודוסטופ
אולי יעניין אותך גם

מאמרים נוספים