הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

פלטפוס

בעיות נפוצות
פלטפוס

מהו פלטפוס (Flat Feet)?

פלטפוס או בשמו הלועזי Flat Feet הוא מונח המתאר מצב בו הקשת בכף הרגל היא שטוחה. כלומר, אם כף רגלך נוגעת כולה ברצפה בעת עמידה, ייתכן שיש לך פלטפוס. זה הוא מצב נפוץ למדי. הגורמים לפלטפוס והסימפטומים הנגרמים בעקבותיו מגוונים ביותר ומשתנים בין אדם לאדם. לרוב פלטפוס אינו מלווה בכאבים.

נבדיל בין שני סוגים של פלטפוס ברגל:

  • פלטפוס גמיש: במצב זה הקשת בכף הרגל משתטחת רק בעת עמידה. כאשר נשב, או נרים את הרגל, נראה קשת בכף הרגל.
  • פלטפוס קשיח: במצב זה הקשת בכף הרגל תראה שטוחה גם כאשר לא יופעל משקל על כף הרגל. לדוגמא במצב שכף הרגל באוויר ולא מופעל עליה לחץ מסוים.

פלטפוס בקרב מבוגרים

אצל מבוגרים קיים פלטפוס מולד, כזה שמועבר בתורשה, או פלטפוס נרכש – שיכול להתפתח עקב מגוון גורמים כגון פציעה, השמנת יתר, לחץ קבוע המופעל על הרגל, גיל ועוד.

פלטפוס בקרב ילדים

קשת כף הרגל מתפתחת בחמש השנים הראשונות של הילדות, ולכן כף רגל שטוחה בקרב פעוטות הוא דבר נפוץ ונורמלי לחלוטין. אצל תינוקות, במקום קשת כף הרגל נמצאת שכבת שומן המקנה את המראה השטוח. בהמשך הילדות, הקשת תיווצר. במידה והילדים מעידים על כאב, נוכל לטפל בהם בעזרת מדרסים טיפוליים, מה שיקל על הכאב ואף יעזור לקשת כף הרגל להתעצב בצורה תקינה.

תסמינים

לעתים, פלטפוס עלול לגרום לכאבים בכף הרגל, כאבים בעקב, כאבים במפרק, כאבים בקרסול, ואף לכאבי ברכיים ולכאבי גב. רוב כפות הרגליים השטוחות המוגדרות כפיזיולוגיות אינן גורמות לכאבים, ואין צורך לטפל בהן. כפות הרגליים השטוחות הקשיחות הן אלו הדורשות התייחסות מעמיקה יותר, ולעתים קרובות נדרש טיפול כל שהוא, בין ששמרני ובין שעל ידי ניתוח. כפות רגליים אלו לא צפויות להשתפר עם הזמן.

הטיפול בפלטפוס ברגל

הטיפול בפלטפוס נדרש רק במידה וישנם כאבים. על מנת להקל על כאבים אלו, חשוב לנוח, ולבצע פעילויות בעצימות נמוכה, כמו למשל שחייה, רכיבה על אופניים או הליכה, זאת לעומת פעילויות בעצימות גבוהה כגון ריצה וקפיצה – אלו יכולות להחמיר את הכאבים הנגרמים עקב פלטפוס. בנוסף, חשוב לשמור על משקל גוף תקין, שכן משקל עודף עלול להחמיר את הכאבים עקב עומס רב מידי על כף הרגל.

מעבר לכך, קיימים בשוק מגוון טיפולים לפלטפוס, כאשר בקו הראשון נמצאים המדרסים. תפקידם של המדרסים האורתופדיים הוא להקל על הכאבים הנגרמים עקב פלטפוס, בכך שהם תורמים לייצוב מנח הרגל ולחלוקת העומס המופעל על כף הרגל בעת פעילויות כמו עמידה, הליכה, ריצה ועוד. חשוב להבין שהמדרסים אינם “מרפאים” את הפלטפוס, אך מדרסים בהתאמה אישית, המיוצרים בהתאם לכף הרגל, משקל הגוף, הכאבים, סוג הפעילות ועוד – יכולים להקל משמעותית על הכאבים המופיעים בעקבות הפלטפוס.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

פלטפוס
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים