הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

פלנטר פצאיטיס (דורבן)

בעיות נפוצות
פלנטר פצאיטיס (דורבן)

על הדורבן

פלנטר פצאיטיס (דורבן) היא דלקת של רקמת החיבור העמוקה בעקב שתפקידה לתמוך בקשת כף הרגל. הדלקת מובילה לכאב חד בעת הדריכה.

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

מדובר בתלונה נפוצה למדי בקרב גברים ונשים בגילאי 30-60.

ממה נגרם פלנטר פצאיטיס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

הפעלה ממושכת או עומס יתר על איזור כף הרגל לאורך זמן מובילה לקרעים קטנים (Microtears) ברקמת החיבור, ולהתפתחות תהליך דלקתי הגורם לכאב. גורמי סיכון להתפתחות הדלקת כוללים עודף משקל, שרירים תפוסים בכף הרגל ובשוק, ותחומי עיסוק בהם מופעל עומס על כף הרגל לזמן ממושך, למשל בקרב רקדנים או אצנים. כמו כן, פלנטר פצאיטיס יכולה להופיע בקרב הסובלים מבעיות דלקתיות נוספות כמו מחלת גאוט, דלקת חוליות מקשחת (אנקילוזינג ספונדיליטיס) או דלקת מפרקים ריאקטיבית (סינדרום רייטר), ולהתלוות למגוון מצבים אנטומיים כמו פלטפוס (רגל שטוחה), הולפוס (פס קבוס – קשת קמורה) וסיבוב פנימי של עצם הירך (Femoral Anteversion).

מה התסמינים לדורבן?

התסמין העיקרי הוא כאב חד ופתאומי באיזור העקב (בעיקר בקצוות החיצוניים של כף הרגל) ולעיתים אחריו, לאורך כף הרגל האמצעית. במקרים רבים יופיע הכאב בשתי כפות הרגליים. הכאב מופיע לרוב עם היציאה הראשונה מן המיטה, ומחמיר בסופו של היום לאחר עמידה ממושכת או נשיאת משקל. לרוב, הכאב מוקל בהליכה.

האם פלנטר פצאיטיס גורם לבעיות רפואיות?

פלנטר פצאיטיס (דורבן) גורם לכאבים ומגבלה בתנועה. לאורך זמן ייתכן והסובלים מפלנטר פצאיטיס יעדיפו להלך על בהונותיהם על מנת להמנע מדריכה על העקב. תתכן רגישות במישוש האיזור וכאב בכיפוף הכף הרגל ו/או הבהונות. כמו כן כתוצאה ממתיחת גיד אכילס יכולה להופיע הגבלה בכיפוף הקרסול. פלנטר פצאיטיס יכול להמשך לאורך זמן (18-36 חודשים ויותר). לרוב מדובר במצב שפיר החולף מעצמו, אך במקרים נדירים ייתכנו סיבוכים כמו דלקת עצבית, כאב כרוני או קרע של רקמת החיבור.

איך מונעים פלנטר פצאיטיס?

ניתן להפחית את הסיכון להתפתחות פלנטר פצאיטיס או את הסיכון לחזרתו ע”י ירידה במשקל, פעילות ספורטיבית מתונה ומתיחות של הרגל וכף הרגל, והימנעות מפעילות בעצימות גבוהה הדורשת הפעלת לחץ ממושך או משקל על כף הרגל (כמו ריצה וקפיצה).

איך מטפלים בפלנטר פצאיטיס? מה מקום המדרסים בטיפול?

קו הטיפול הראשוני כולל הקלה על הדלקת והכאב באמצעות תרופות נוגדות דלקת (בכדורים או בזריקה), קיבוע לילי של האזור לצורך מתיחת רקמת החיבור וגיד אכילס, והתאמת מדרסים לריפוד האזור הכאוב ותמיכה בכף הרגל. מדרסים (מוכנים מראש או עשויים בהתאמה אישית) נמצאו כמועילים בהורדת הכאב ושיפור תפקוד כף הרגל. אם תחת טיפולים אלה לא נרשם שיפור לאורך זמן ניתן לשקול טיפול בגלי הלם או התערבות ניתוחית.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

פלנטר פצאיטיס (דורבן)
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים