הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

פריצת דיסק

בעיות נפוצות
פריצת דיסק

פריצת דיסק לומברית

פריצת דיסק היא מצב בו תכן הדיסק הבין חולייתי פורץ את מעטפת הדיסק החיצונית. טרם הפריצה ייתכן מצב של “בלט דיסק”, בו תכן הדיסק בולט החוצה אך אינו פורץ. פריצת דיסק לומברית מתייחסת לחוליות בעמוד השדרה הלומברי, כלומר – בגב התחתון.

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

פריצת דיסק נפוצה באוכלוסייה, בפרט בקרב גברים בגילאי 30-50, אך ההערכה היא שרק כ-5% ממקרי פריצת הדיסק יהיו סימפטומטיים – כלומר יתבטאו בכאבים והגבלה בתנועה. במרבית המקרים תתגלה פריצת הדיסק כממצא מקרי בבדיקת הדמייה ללא סימפטומים נלווים.

ממה נגרמת פריצת דיסק? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

הדיסק הבין-חולייתי הוא מבנה המורכב מרקמת חיבור וממוקם בין החוליות בעמוד השדרה. תפקידו לחבר בין חוליות סמוכות, לספק יציבות לעמוד השדרה ולאפשר תנועה. עומס ממושך על הגב יכול להוביל לבקע בשכבתו החיצונית של הדיסק ו”פריצה” של תכנו כלפי חוץ. תכן הדיסק הפרוץ יכול ליצור תגובה דלקתית ולחץ על שורשי עצבים שונים (כתלות במיקום הפריצה) ולהוביל לכאב או נימול לאורכו של העצב. בפריצת דיסק לומברית הכוונה היא במורד הגב, לעבר הישבן, הרגל וכף הרגל. 

מה התסמינים?

התסמינים תלויים במיקום הפגיעה, וכוללים כאבי גב תחתון, וכאבים לאורך הישבן והרגל. כאב זה מחמיר בישיבה, וכן בשיעול או התעטשות. הכאב מוקל בעת עמידה. בפריצות דיסק בחוליות התחתונות יכולה להיות גם השפעה על העצבים של איזור האגן וכתוצאה מכך פגיעה בתפקוד המיני. 

האם פריצת דיסק בגב תחתון גורמת לבעיות רפואיות? 

מלבד הכאב, פריצת הדיסק והלחץ המופעל על העצב יכולים להתבטא כחולשת שרירי הירך, הברך והקרסול, מגבלה בתנועה וירידה ברפלקסים, ולהוביל לצליעה וגרירת רגל. במצבים אלה יש צורך בהערכה אורתופדית. 

במקרים נדירים (1-10%) פריצת הדיסק יכולה להוביל ל”סינדרום קאודה אקווינה” (תסמונת זנב הסוס) – מצב חירום רפואי המתבטא בכאב וחולשת שרירים (עד כדי שיתוק) בשתי הרגליים, לצד נימול באיזור האגן ואי שליטה על הסוגרים. מצב זה דורש טיפול מיידי והפניה דחופה לבית החולים, שכן ללא טיפול ניתוחי דחוף להפחתת הלחץ עשויה להגרם פגיעה עצבית בלתי הפיכה. עם זאת, יש להדגיש כי מרבית מקרי פריצת הדיסק הינם ללא תסמינים כלל, וגם כאשר הפריצה מלווה בכאב כ-90% מן המקרים יחלפו ללא התערבות ניתוחית תוך כשלושה חודשים.

איך מונעים פריצת דיסק בגב תחתון?

ניתן להפחית את הסיכון לפריצת דיסק בגב תחתון ע”י שמירה על משקל גוף תקין (או ירידה במשקל במצב של משקל עודף), אורח חיים פעיל והפחתה בישיבה ממושכת, לצד הימנעות מנשיאת משקלים כבדים.

איך מטפלים בפריצת דיסק? 

קו הטיפול הראשוני כולל מנוחה ולאחריה חזרה הדרגתית לפעילות. ניתן להקל על הכאב באמצעות טיפול תרופתי בנוגדי דלקת (לרוב בכדורים ובמקרים חמורים בזריקות) בשילוב עם פיזיותרפיה או רפואה אלטרנטיבית. מצופה כי תחת טיפול תרופתי ופיזיותרפיה תושג הקלה משמעותית תוך שלושה חודשים. טיפול ניתוחי לרוב אינו מומלץ ושמור למקרי חירום או למקרים חריגים שנבחרו בקפידה. 

כיצד יכולים מדרסים לסייע בטיפול בפריצת דיסק?

במקרים בהם פריצת הדיסק בגב תחתון מערבת כאבים בכפות הרגליים המדרסים יכולים להעניק תמיכה וריפוד ולהקל על ההליכה. במקרים בהם פריצת הדיסק מובילה לנימול של כף הרגל, המדרסים יכולים להגן על כף הרגל מפני פציעה ולסייע בוויסות ופיזור המשקל המופעל עליה בעת הדריכה. 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

פריצת דיסק
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים