הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

קלאב פוט – רגל קלובה

בעיות נפוצות
קלאב פוט – רגל קלובה

קלאב פוט או רגל קלובה הוא מושג המתייחס לעיוות מולד בכף הרגל. במצב זה, העקב נוטה כלפי מרכז הגוף וכף הרגל של הנולד מקופלת פנימה ופונה כלפי מעלה. העור והשרירים בשוק ובחלק הפנימי של כף הרגל קצרים ולא מפותחים. אם המצב לא מתוקן בהקדם הוא יכול להוביל לעיוותים בלתי הפיכים בגדילת העצמות. 

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

מדובר בדפורמציה (עיוות) המולדת הנפוצה ביותר במערכת השלד-שריר, 1-3 ל-1000 לידות. בבנים התופעה נפוצה פי 2 מאשר בבנות. 

ממה נגרם קלאב פוט? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

קלאב פוט היא תופעה מולדת, ללא סיבה חד משמעית וידועה. עם זאת, ייתכן וישנה משמעות תורשתית לתופעה שכן נוכחות קלאב פוט במשפחה הקרובה מעלה את הסיכון לקלאב פוט אצל הנולד פי 20-30. כמו כן, ניתן למצוא את התופעה בשכיחות גבוהה יותר בקרב ילדים עם מומים בחוט השדרה. בנוסף, ישנן תיאוריות שונות הקושרות בין קלאב פוט ובין שינויים כרומוזומליים או פגיעה בגדילה ברחם בעת ההריון. 

מה התסמינים לרגל קלובה?

במרבית המקרים העיוות בכף הרגל ברור לעין עם הלידה. מחצית ממקרי הקלאב פוט יופיעו ברגל אחת בלבד, ואילו מחצית מן המקרים יופיעו בשתי הרגליים. ב-80% מהמקרים קלאב פוט תהיה הדפורמציה היחידה בנולד, אך יש לערוך בירור על מנת לשלול מומים נוספים. 

האם קלאב פוט גורם לבעיות רפואיות? 

קלאב פוט שלא תתוקן תוביל לשינויים בלתי הפיכים במבנה העצם, תחמיר עם הגיל ותוביל להגבלה משמעותית בהליכה בעתיד. כמו כן, תינוקות עם קלאב פוט נמצאים בסיכון גבוה יותר לפריקת מפרק הירך וזקוקים למעקב אולטרסאונד.

איך מתקנים קלאב פוט?

מטרת התיקון הוא תיקון העיוות ויישור כף הרגל על מנת לאפשר תפקוד תקין בעתיד. התיקון אינו ניתוחי ברוב המקרים, אלא נעשה בשיטת שפותחה על ידי ד”ר איגנסיו פונסטי וקרויה על שמו. שיטה זו מבוססת על מניפולציות ומתיחות חוזרות של הרגל ושמירה על צורתה על ידי גבסים וסדים. לפעמים נדרש לעשות חיתוך בגיד אכילס על מנת לאפשר את המתיחה. לאחר שמושג תיקון יש לשמור על משטר נוקשה של קיבועים על ידי סדים ומגפיים מיוחדים עד גיל שלוש. לשיטה זו מעל 90% הצלחה בהמנעות מניתוח. התערבות ניתוחים עשויה להדרש במקרים בהם הקלאב פוט היא חלק מתסמונת רחבה יותר.

מה תוצאת הטיפול בקלאב פוט? 

ילדים ללא מומים נוספים זולת הקלאב פוט צפויים לאחר התיקון ללכת, לרוץ ולהיות פעילים באופן מלא. עם זאת, במקרה של דפורמציה חד צדדית, גם לאחר תיקון צפוי כי כף הרגל תשאר מעט קטנה יותר מזו שנולדה תקינה, השוק יכול להיראות דק יותר, ולעיתים הרגל עצמה עשויה להיות קצרה במעט מהשניה. 

מה מקום המדרסים בטיפול ברגל קלובה?

עזרים אורתופדיים מותאמים אישית מהווים אבן יסוד בטיפול ברגל קלובה, ויש להשיגם על פי הוראות האורתופד המטפל. בבגרות, לאחר התיקון, מדרסים יכולים להקל על חוסר נוחות הנובעת מההבדלים בגודל ובאורך בין הרגליים.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

קלאב פוט
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים