הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

קלקנאו ולגוס

בעיות נפוצות
קלקנאו ולגוס

קלקנאו ולגוס הוא מושג המתייחס לעיוות (מולד לרוב) במבנה כף הרגל. במצב זה, כף הרגל מקופלת כלפי מעלה ו”החוצה” – לכיוון צדי הגוף. כף הרגל לרוב גמישה וניתן לקרב את הבהונות אל השוק, כמו גם ליישר למנח תקין ללא התנגדות.  

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

מדובר באחת מהדפורמציות (עיוות) הנפוצות ביותר בקרב ילודים. צורה קלה של התופעה (שלרוב מסתדרת מעצמה לאורך זמן) יכולה להופיע בקרב עד 40% מהילודים, אך תופעה חמורה יותר תופיע אחת ל-1000 לידות. התופעה נפוצה יותר בקרב בנות וילדים בכורים. 

ממה נגרם קלקנאו ולגוס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה?

הסיבה למצב זה אינה ידועה בוודאות, אך משוער כי הוא נובע ממנח העובר ברחם ולחץ שהופעל על כף הרגל של העובר במהלך ההריון. התופעה מזוהה גם עם פריקת הירך בלידות עכוז. 

מצבים שיכולים להתלוות לקלקנאו ולגוס כוללים עיוות בעצם הטיביה או בעצם הטאלוס, ויש לשלול אותם על מנת לבחור בדרך הטיפול הנכונה ביותר. במצב חמור יש לשלול גם מחלות נוירולוגיות שיכולות להוביל למנח רגל דומה.

מה התסמינים?

במרבית המקרים העיוות בכף הרגל ברור לעין עם הלידה. התופעה יכולה להופיע ברגל אחת בלבד או בשתי הרגליים. לרוב מדובר בעיוות “גמיש” – בהפעלת לחץ קל על כף הרגל ניתן ליישר אותה ללא התנגדות משמעותית, שכן המצב אינו נובע מעיוות גרמי (בעצמות), אלא ברקמות הרכות. 

במצב הרגיל, התינוקות מסוגלים להזיז את כף הרגל בכוחות עצמם, אך כאשר יש קושי בהזזת הרגל יש לשלול מעורבות של עיוותים בעצמות או בעיה ממקור עצבי.

האם קלקנאו ולגוס גורם לבעיות רפואיות? 

קלקנאו ולגוס שלא יתוקן יכול להוביל להבדל באורכים בין שתי הרגליים. קלקנאו ולגוס, גם אם תוקן, יכול להתבטא שנים לאחר התיקון כרגל שטוחה (פלטפוס). 

איך מתקנים קלקנאו ולגוס?

לרוב התופעה תחלוף מעצמה, וניתן לסייע לכך על ידי טיפולים במתיחה. אם העיוות אינו חולף תוך מספר חודשים יש מקום לטפל באמצעות גיבוסים וסדים לקיבוע כף הרגל במנח הרצוי. טיפול ניתוחי יישקל רק במקרים ייחודיים ובגיל מבוגר יותר. 

מה מקום המדרסים בטיפול בקלקנאו ולגוס?

כאשר הקלקנאו ולגוס הוא תוצר של בעיה עצבית יש מקום לשימוש במדרסים ועזרים אורתופדים נוספים המסייעים לשליטה בכף הרגל. מדרסים עשויים לסייע גם בטיפול בסיבוכי קלקנאו ולגוס, ובפרט להקל על ההליכה והשימוש בכף הרגל בנוכחות כף רגל שטוחה (פלטפוס). 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

רגל
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים