הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

קשת גבוהה בכף הרגל

בעיות נפוצות
קשת גבוהה בכף הרגל

מה זה אומר קשת גבוהה בכף הרגל ( High Arch Foot)?

מצב של קשת גבוהה בכף הרגל (המונח הרפואי הוא Pes Cavus) מתייחס למבנה כף רגל שבו הקשת האורכית גבוהה מהרגיל, כך שבעת פסיעה נראה שרוב כף הרגל לא נוגעת ברצפה. זו היא אינה בעיה רפואית, אלא מבנה נפוץ יחסית של כף רגל בו מאופיינים כ-10% מהאוכלוסייה. בעקבות מבנה כף רגל זה, מופעל יותר לחץ על כריות הרגליים והעקבים מאשר במצב רגיל. במילים אחרות, משטח הדריכה של כף הרגל על הקרקע הינו מצומצם מהרגיל ולכן העומסים יהיו בעיקר על עקב הרגל וכריות כף הרגל. הדבר עלול לגרום לרוב לכאבים בכפות הרגליים, כאבים בברכיים וכאבים בגב.

מבנה כף רגל בעל קשת גבוה מאוד עשוי להעיד על בעיה נוירולוגית כלשהי ולכן כף הרגל חשופה יותר לפציעות ולבעיות פתולוגיות שונות, במיוחד אצל ספורטאים.

תסמינים

מבנה כף הרגל המיוחד עלול לגרום לכאבים באזורים שונים של כף הרגל כמו העקב או החלק החיצוני של כף הרגל. ייתכנו גם כאבים בברכיים ובגב. בנוסף, אנשים בעלי קשת גבוהה בכף הרגל מתארים לעיתים תחושת חוסר יציבות וקושי בהליכה. בנוסף, לחלקם יש קושי במציאת נעליים מתאימות. קשת גבוהה בכף הרגל משפיעה על התנועה המכנית של כף הרגל, לרבות בעמידה, הליכה וריצה. באופן בו העומסים גבוהים יותר בעקבים ובקדמת כף הרגל (במקרים נדירים אין עומס בכלל על הקשת הליטראלית) עשויים להופיע כאבים באזורים אלו וכן כאבים משניים בברכיים, בגב ובשכמות. לרוב לתופעה של קשת גבוהה ברגל מתלוות גם בעיה רפואית נוספת של אצבעות פטיש ויבלות באזור כריות כף הרגל.

הגורמים לקשת גבוהה ברגל

קשת גבוהה ברגל יכולה להיות תופעה מולדת או נרכשת. המנגנון המדויק הגורם לתופעה איננו ברור. ההופעה המולדת מקושרת לרוב לחולשת שרירים או חוסר ביציבות בעת התפתחות השלד. בנוסף, כ-66% מבעלי קשת גבוהה חווים תסמינים המאופיינים במחלות או תופעות נוירולוגיות כאלה ואחרות (ביניהן מחלת CMT, גידולים בחוט השדרה ועוד).

טיפול לקשת גבוהה בכף רגל

במקרה של Pes Cavus ישנם טיפולים שמרניים וטיפולים כירורגיים, העוזרים להקל על התסמינים. מכיוון שהטיפול מכוון להקלה על כאבים, ולא על “ריפוי” הקשת הגבוהה בכף הרגל, מומלץ לגשת לטיפול רק אם חשים כאב. בין הטיפולים השמרניים ישנם:

  • מתיחות ואימונים גופניים בעצימות נמוכה המחזקים את השרירים ועוזרים לשמירה על משקל גוף תקין
  • עיסויים: עיסוי כפות הרגליים על מנת להפחית את רמת הכאבים בכף הרגל
  • הקפדה על כף רגל ללא פצעים או יבלות
  • שמירה על טכניקת צעידה נכונה
  • שימוש במדרס בהתאמה אישית עוזרים לחלק את המשקל המופעל על כף הרגל בצורה תקינה, לבלום זעזועים, ובכך להקל על הכאב

 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרס אורטופדי בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

קשת גבוהה בכף הרגל
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים