הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

רגלי O (גנו וארוס)

בעיות נפוצות
רגלי O (גנו וארוס)

גנו וארוס הוא כינוי למצב בו הברכיים נוטות זו כנגד זו ויוצרות מנח רגליים הדומה לצורת עיגול. יש להבחין בין גנו וארוס המהווה ואריאנט אנטומי תקין (פיזיולוגי) ובין גנו וארוס המעיד על בעיה רפואית (פתולוגי). 

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

גנו וארוס (רגלי O) בתינוקות וגנו ולגוס (רגלי X) בילדים הם מצבים שכיחים מאוד. למעשה, בתינוקות מתחת לגיל 14 חודשים גנו וארוס היא תופעה נפוצה עד כדי כך שהיא נחשבת לשלב התפתחותי תקין. בסביבות גיל 14 חודשים התופעה צריכה לחלוף, ולקראת גיל 3 להתחלף לנטיית ברכיים לכיוון מרכז הגוף – גנו ולגוס. גנו ולגוס תקין צריך לחלוף בסביבות גיל 7.

גם במבוגרים מדובר במצב נפוץ, כאשר גנו וארוס (רגלי O) נפוצות יותר בגברים וגנו ולגוס (רגלי X) נפוץ יותר בנשים. 

כיצד מבחינים בין גנו וארוס פיזיולוגי לפתולוגי?

בתינוקות, גנו וארוס פיזיולוגי (תקין) תמיד יהיה דו צדדי, כלומר – ישפיע על שתי הרגליים במידה שווה. כמו כן, באופן תקין זווית הנטייה היא בין 10-15 מעלות. בילדים עד גיל 10 המרחק בין הברכיים לא צריך לעלות על 6 ס”מ. במקרה בו נטיית הברך הצידה היא חד צדדית (או מוגברת בברך אחת יותר מבשנייה), או במקרה בו הזווית או המרחק בין הברכיים גדולים מן התקין מדובר במצב פתולוגי הדורש בירור. 

במבוגרים, גנו וארוס יכול להיות המשך של מצב קיים מן הילדות, אך נוכחות של גנו וארוס חדש מעידה על מצב פתולוגי של סחוס א-סימטרי, אבדן עצם בצד אחד של המפרק או פגיעה ברצועות הברך.

ממה נגרם גנו וארוס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה? 

בילדים, גנו וארוס פתולוגי חד צדדי יכול להיות תוצאה של דלקת או זיהום, שבר או נגע בלוחית הצמיחה, גידול בעצם או שיתוק.  גנו וארוס פתולוגי דו צדדי יכול להיות תוצאה של רככת (פגיעה בעצמות על רקע מחסור בויטמין D), ספיגת פוספט נמוכה, גמדות (אכונדרופלזיה) או פרכת (אוסטואוג’נסיס אימפרפקטה). גנו וארוס חד צדדי או דו צדדי יכול להיות תוצר של עיוות בגדילת עצם השוק (טיביה) – מחלת בלאונט. מחלה זו מזוהה עם לחץ מוגבר על העצם כתוצאה מעודף משקל או התחלת הליכה בגיל מוקדם.  

במבוגרים, גנו וארוס פתולוגי יכול להיות תוצר של דלקת מפרקים שיגרונית (ראומטואיד ארטריטיס), מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס – שחיקת סחוס), שברים תוך מפרקיים שלא אוחו כראוי, מחלת פאג’ט של העצם או פגיעה ברצועות הברך.

מה התסמינים?

גנו וארוס פיזיולוגי לא אמור לגרום לכאב או הגבלה בתנועה אלא להתבטא באופן קוסמטי בלבד. לעומת זאת, גנו וארוס פתולוגי יכול להתבטא ב”זריקת הרגל” בעת הליכה, ובמבוגרים להתלוות לכאבי ברכיים כתוצאה ממחלת הרקע. במחלת בלאונט יכול להיות גם הבדל בין אורכי הרגליים.

האם רגלי O גורמים לבעיות רפואיות? 

ההליכה לאורך זמן בגנו וארוס מובילה להעלאת הלחץ המופעל על הברך. כתוצאה, עשוי להתפתח לחץ גם על כף הרגל ולהוביל לעיוות אנטומי בדמות פלטפוס (רגל שטוחה), הפרעות ביציבה וחולשת שרירים. בנוסף, כאשר הברך פגועה, במצבים כמו אוסטאוארטריטיס של הברך, גנו וארוס יכול להאיץ את התקדמות המחלה ולהוביל להחמרה בתסמינים. 

איך מטפלים ברגלי O? 

בילדים, מצב פתולוגי דורש תיקון ניתוחי. 

במבוגרים, יש להיוועץ באורתופד על מנת לאבחן את הגורם לבעיה ולהחליט על קו הטיפול המתאים.

מה מקומם של מדרסים בטיפול בגנו וארוס?

במבוגרים בריאים עם גנו וארוס קל נמצא שיפור בטווח תנועת כף הרגל תחת השימוש במדרסים. כמו כן, כאשר גנו וארוס מוביל להיווצרות פלטפוס השימוש במדרסים מקל על ההליכה. בנוסף, במצבי אוסטאוארטריטיס ישנם סוגי מדרסים שהוכחו כמפחיתים את הלחץ המופעל על הברך כתוצאה מגנו וארוס. שימוש במדרסים מותאמים להפחתת הלחץ נמצא כמוביל להפחתה בכאב. 

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

רגלי O
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים