הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

רגלי X (גנו ולגוס)

בעיות נפוצות
רגלי X (גנו ולגוס)

גנו ולגוס הוא כינוי למצב בו הברכיים נוטות זו כלפי זו ויוצרות מנח רגליים הדומה לצורת איקס. יש להבחין בין גנו ולגוס המהווה ואריאנט אנטומי תקין (פיזיולוגי) ובין גנו ולגוס המעיד על בעיה רפואית (פתולוגי). 

האם מדובר בתופעה שכיחה? או נדירה?

גנו וארוס (רגלי O) בתינוקות וגנו ולגוס (רגלי X) בילדים הם מצבים שכיחים מאוד. למעשה, בגילאי הילדות גנו ולגוס היא תופעה נפוצה עד כדי כך שהיא נחשבת לשלב התפתחותי תקין. 

גם במבוגרים מדובר במצב נפוץ, כאשר גנו וארוס (רגלי O) נפוצות יותר בגברים וגנו ולגוס (רגלי X) נפוץ יותר בנשים. 

כיצד מבחינים בין גנו ולגוס פיזיולוגי לפתולוגי?

בילדים, גנו ולגוס פיזיולוגי (תקין) תמיד יהיה דו צדדי, כלומר – ישפיע על שתי הרגליים. כמו כן, באופן תקין בילדים בגילאי 3 עד 4 זווית הנטייה היא עד 20 מעלות, ובגיל 7 לא יותר מ-12 מעלות. לאחר גיל 7 המרחק בין הקרסוליים צריך להיות קטן מ-8 ס”מ. נדיר שהנטייה מחמירה לאחר גיל 7, אך אם היא גורמת לצליעה או שינויים בהליכה גדל הסיכוי שתחמיר עם הגיל. במקרה בו נטיית הברך כלפי מרכז הגוף היא חד צדדית, או במקרה בו זוויות הנטייה או המרחק בין הקרסוליים גדולים מן התקין מדובר במצב פתולוגי הדורש בירור. גם גנו ולגוס המתבטא בכאב או קושי בהליכה דורש בירור למצב פתולוגי.

במבוגרים, גנו ולגוס יכול להיות המשך של מצב קיים מן הילדות, אך נוכחות של גנו ולגוס חדש מעידה על מצב פתולוגי של סחוס א-סימטרי, אבדן עצם בצד אחד של המפרק או פגיעה ברצועות הברך.

ממה נגרם רגלי איקס? זה מולד? תורשתי? בעקבות פציעה? 

בילדים, גנו ולגוס פתולוגי נובע מגדילה מוגברת של לוחית הצמיחה בעצמות הירך והשוק באיזור הברך. יש לערוך בירור למציאת הגורם לתופעה כמו רככת (מחסור בויטמין D), חבלה, זיהום או תסמונות גדילה גנטיות. 

במבוגרים, גנו ולגוס פתולוגי יכול להיות תוצר של דלקת מפרקים שיגרונית (ראומטואיד ארטריטיס), מחלת מפרקים ניוונית (אוסטאוארטריטיס – שחיקת סחוס), שברים שלא אוחו כראוי, מחלת פאג’ט של העצם או פגיעה ברצועות הברך.

מה התסמינים?

גנו ולגוס פיזיולוגי לא אמור לגרום לכאב או הפרעה בהליכה, אלא להתבטא באופן קוסמטי בלבד. לעומת זאת, גנו ולגוס פתולוגי יכול להתבטא בכאבים באיזור הברכיים, צליעה או קושי בהליכה.

האם רגלי X גורם לבעיות רפואיות? 

במבוגרים, גנו ולגוס יכול להוביל להעלאת הלחץ המופעל על הברך. כאשר הברך פגועה, במצבים כמו אוסטאוארטריטיס של הברך, גנו ולגוס יכול להאיץ את התקדמות המחלה ולהוביל להחמרה בתסמינים. 

איך מטפלים בגנו ולגוס? 

בילדים, מצב פתולוגי או מצב פיזיולוגי שלא משתפר עד גיל 10 דורש תיקון ניתוחי. 

במבוגרים, יש להיוועץ באורתופד על מנת לאבחן את הגורם לבעיה ולהחליט על קו הטיפול המתאים יכול להיות תרגילים או פתרונות אחרים.

מה מקומם של מדרסים בטיפול ברגלי X?

במצבי אוסטאוארטריטיס ישנם סוגי מדרסים שהוכחו כמפחיתים את הלחץ המופעל על הברך כתוצאה מגנו ולגוס. שימוש במדרסים מותאמים להפחתת הלחץ נמצא כמוביל להפחתה בכאב.

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל. 

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון וכאבי גב עליון.

רגלי X
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים