הקליניקות של בטר באלאנס עובדות כרגיל במהלך הסגר - בהתאם להנחיות התו הסגול

שין ספלינט

בעיות נפוצות
שין ספלינט

מה זה שין ספלינט (Shin Splint)?

מושג המתאר כאבים לאורך עצם השוקה (Tibia). שם נוסף לתופעה הוא Medial Tibial Stress Syndrome. עצם השוקה היא אחת משתי עצמות השוק, והיא הגדולה מביניהן. ניתן להרגיש אותה מבעד לעור בקדמת השוק. שין ספלינט מתפתח לרוב בקרב ספורטאים המתאמנים בעצימות גבוהה, כתוצאה מכך ישנו עומס יתר על העצמות, השרירים והגידים באזור.

הכאב יכול להופיע בשני אזורים שונים לאורך עצם השוקה. האזור הראשון הוא אזור השוקה הקדמי הכולל בתוכו את שריר הטיביליס הקדמי האחראי על כיפוף הקרסול, כלומר, הרמת כף הרגל והחזרתה בעת תנועה (הליכה או ריצה). האזור השני הוא אזור השוקה האחורי / פנימי הכולל בתוכו את שריר הטיביליס האחורי האחראי על ייצוב קשת כף הרגל בזמן נשיאת מקבל בעת תנועה (הליכה או ריצה). כאשר יש חולשה בשריר זה, הדבר יכול לגרום לקריסת קשת כף הרגל ולכאבים חזקים באזור.

תסמינים

התסמין העיקרי הוא כאב בצד הפנימי של עצם השוקה. לרוב, בתחילה כאשר ישנם כאבים הם פוחתים כאשר נחים או מפסיקים לבצע פעילות גופנית. בהמשך, ייתכן שהכאבים יהיו קבועים, ובמקרים חמורים הלחץ על העצם יכול להתפתח עד כדי שבר מאמץ. מדובר לרוב בכאבי רגליים.

מה גורם לשין ספלינט?

הגורם המשמעותי ביותר הוא לחץ חוזר ונשנה על העצם ועל הרקמות הנוספות באזור, כגון שרירים המתחברים לעצם השוקה.

ישנם מספר גורמים המעלים את הסיכון להתפתחות שין ספלינט, ביניהם:

  • אנשים בעלי פלטפוס או קשת גבוהה בכף הרגל נמצאים בסיכון מוגבר להתפתחות שין ספלינט
  • אנשים העוסקים בריצה, במיוחד ריצה בתנאי שטח תלולים, או רצים שהגבירו לאחרונה את עצימות או משך הריצה
  • חיילים העוסקים באימונים גופניים עצימים. חשוב לציין, כי ישנם מדרסים לחיילים שיכולים לעזור במניעת שין ספלינט

טיפול בשין ספלינט ומניעה

  • סוג האימון הגופני: השתדלו לבחור באימונים בעצימות נמוכה. לרצים שבינינו – ריצות ארוכות או אינטנסיביות מידי יגרמו לעומס יתר על עצם השוקה. בנוסף, חשוב להקפיד על טכניקת ריצה נכונה. אימונים שבהם מעורבים תרגילים לחיזוק השרירים יעזרו לשמור על טכניקת הריצה וכן יעזרו לרגליים להתמודד עם אימונים עצימים יותר
  • נעלי ספורט: חשוב להשתמש בנעלי ספורט שאינן ישנות או שחוקות
  • הנחת קרח על האזור הכואב מספר פעמים ביום תוכל להקל על התסמינים
  • שימוש במשככי כאבים על מנת להקל על התסמינים
  • מדרסים בהתאמה אישית התומכים בקשת כף הרגל יכולים להעניק טיפול לשין ספלינט ולהקל על הכאבים המאפיינים שין ספלינט, במיוחד בקרב אנשים בעלי פלטפוס. יתר על כן מדרסים יכולים לעזור בשיכוך זעזועים, מה שמפחית גם כן את הכאבים

מומלץ להתייעץ עם רופא אורטופד בקופת החולים (מכבי, כללית, מאוחדת, לאומית) כדי לבצע אבחון של הבעיה הרפואית הגורמת לכאבים בכפות הרגליים ובמידת הצורך לקבל המלצה לטיפול בעזרת מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית לכף הרגל.

במקביל, ניתן להתייעץ עם אחד מטכנאי המדרסים של בטר באלאנס לצורך אבחון וסריקה ממוחשבת של מנח כף הרגל – ללא עלות וללא התחייבות. במידת הצורך טכנאי המדרסים יבצע התאמה מדויקת של מדרסים אורטופדיים בהתאמה אישית למנח כף הרגל של המטופל. השימוש במדרסים מטפל בכאבים בכף הרגל, כאבי ברכיים, כאבי רגליים, כאבי גב תחתון כאבי גב עליון.

שין ספלינט - Shin Splint
אולי יעניין אותך גם
מאמרים נוספים